KARASU
Karasu, Sakarya sınırları içinde, Adapazarı'na 25 dakika, Kocaeli'ne bir, İstanbul’a iki buçuk ve Ankara’ya üç buçuk saat uzaklıkta bir turizm ilçesidir. Üç tarafı sularla çevrili olan Karasu’nun batısında Sakarya Nehri, doğusunda Küçük Boğaz Gölü ve kuzeyinde Karadeniz yer almaktadır.
 
Sakarya Nehri’nin denize döküldüğü yer olan Karasu Yenimahalle’de bulunan balık restorantlarda balık yiyebilir, Küçük Boğaz Gölü’nde balık tutabilir ve burada bulunan mesire alanlarında piknik yapabilir , Türkiye’nin en uzun ikinci kumsalı olan kumsalımızda kendinizi Karadeniz’in serin sularına bırakabilirsiniz.
 
Bununla beraber Küçük Karasu köyüne bağlı saklı cennet Maden Deresi, tarihi mağaraları, yemyeşil doğası ve alabalık tesisleriyle mükemmel bir mesire alanıdır. Ayrıca Karasu’nun batısında bulunan bölgeye denk düşen Acarlar Gölü dünyanın sayılı longozlarından birisidir.
 
Karasu’da gece hayatı plaj mevkiinde bulunan kafeler, lüks restoranlar, aile bahçeleri, diskolar, gece kulüpleri ve tavernalar ile de oldukça renklidir. Karasu Plajı’nda yazları sürekli lunapark kurulmaktadır. Karasuda bir AVM ve beş adet sinema salonu bulunmaktadır. Karasu'da korku evi, tiyatro, açık hava amfisi, carting vb... bir çok sosyal aktivite alanı mevcuttur. Ayrıca Karasu'da ulusal bazda bir çok büyük market ve büyük marka mağazaları bulunmaktadır.
 
Ticaret ve sanayi yönünden Karasu ise faaliyette olan Organize Sanayi Bölgesi, 64. Hudut kapısı olan ve faaliyete geçen Karasu Limanı, Adapazarı-Karasu-Bartın demiryolu, Denizköyü mevkiine kurulacak olan demir çelik ve yerli otomobil sanayi, yerli savunma sanayii ile geleceği oldukça parlak bir ilçe olarak görülmektedir.